W tym poście kontynuujemy wyprawę po kieleczczyznie. Około południa zwiedziliśmy ruiny Zamku w Chęcinach.
Ruiny zamku dominują nad okolicą przez co widoczne są z daleka i łatwo do nich dojechać. Od strony południowo-zachodniej znajduje się parking (płatny). Zwiedzanie ruin również jest płatne.
Historia zamku sięga przełomu XIII i XIV w., a pierwsza wzmianka w dokumencie nadania warowni z przyległymi wioskami biskupowi Muskacie przez Władysława Łokietka pochodzi z 1306 r. Zapis ten został cofnięty. Zamek był ważnym miejscem, w którym odbywały się zjazdy rycerstwa polskiego, często też gościł tu sam król.
26 maja 1331 roku na zamku chęcińskim odbył się Zjazd Ziem Polskich zwołany przez króla Władysława Łokietka. Po tym "walnym zjeździe" wyruszono na Bitwę pod Płowcami. Zjazd ten uważa się za początek parlamentaryzmu w Polsce.
Zamek miał opinię niezdobywalnego. Łokietek przez 10 lat trzymał tu skarbiec koronny. W 1318 r zdeponowano tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej. Za czasów Jagiełły służył jako więzienie. W 1554 r. królowa Bona zdeponowała do zamku swoje kosztowności, które mieściły się na 24 wozach ciągniętych przez 140 koni.
Od czasu wywiezienia przez królową skarbca do Włoch rozpoczął się upadek zamku...
niestety zoom cyfrowy...
Wieża czworoboczna powstała w czasie rozbudowy zamku w XV w.
Za mały rycerz Kasia :)
Panorama Chęcin - widok z zamku.
Widok z wieży na część zamku.
Z tej strony znajdowało się główne wejscie do zamku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz