Historia osadnictwa na tych terenach sięga młodszej epoki kamienia. Wyraźne ślady osadnictwa stałego pochodzą ze średniowiecza IX-X w. - na wzgórzu zamkowym znajdował się wtedy gród, na miejscu którego w XIV w. zbudowano zamek zwany Zamkiem królowej Jadwigi. W dokumencie Konrada Mazowieckiego z 1228 dotyczącym sprowadzenia Krzyżaków do Polski spisanym na bieckim zamku nazwa Biecz występuje w formie Beze. Lokację na prawie magdeburskim uzyskał prawdopodobnie ok. 1257 r od Bolesława Wstydliwego. Od 1306 r. był miastem królewskim. W okresie walk o zjednoczenie Polski od września 1311 do kwietnia 1312 na bieckim zamku przebywał Władysław Łokietek wraz z całym dworem. Stąd wzięła się tradycja, że Biecz wówczas był stolicą Polski. Prawa miejskie Biecza potwierdzone zostały przez Kazimierza Wielkiego w 1363 r. W Bieczu znajdowały się 4 zamki stanowiące rezydencje królewskie
W XV i XVI w. Biecz przeżywał rozkwit dzięki kierowanemu przez to miasto handlu Rzeczpospolitej z Węgrami. Z Węgier sprowadzano wino, a Biecza na południe wędrowały sól, żelazo i wełna.
Po spustoszeniu przez potop szwedzki, zarazy i pożary Biecz od połowy XVII w. podupadać. Podupadał również handel winem oraz rzemiosło. Kres świetności miasta nastąpił wraz z I rozbiorem Polski, kiedy Biecz znalazł się w zaborze austriackim, oraz likwidacją powiatu bieckiego i sądownictwa grodzkiego.
My natomiast natrafiliśmy miasto w remoncie.
Spis treści:
- Ratusz
- Kolegiata Bożego Ciała
- Baszta katowska
- Baszta radziecka
- Muzeum - apteka
- Muzeum - patefony
- Muzeum instrumenty
- Szpital św Ducha
Ratusz
Ratusz zbudowany został w drugiej połowie XV w stylu gotyckim W 1569 roku miasto nie mogło wybronić się z olbrzymich podatków i popadło w ruinę. 8 maja tego roku o 10. rano zawaliła się wieża ratuszowa, a w jej ruinach zginął młody trębacz. Wieża została ponownie wzniesiona w latach 1569 - 1580, głównie z funduszy Marcina Kromera. Budynek ratusza ulegał licznym przebudowom. Obecna bryła pochodzi z 1830 r.Wieża mierząca 56 m ozdobiona jest sgraffitem imitującm boniowanie (dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica ciosu kamieni podkreślające ich układ. Na szczycie wieży, pod barokową kopułą znajduje się galeria widokowa (niestety kiedy tam byliśmy niedostępna z powodu remontu). W podziemiach wieży zlokalizowane jest średniowieczne więzienie tzw. turma, miejsce wymuszania zeznań tzw. konfesat i przetrzymywania więźniów do czasu egzekucji.
Ratusz z wieżą - widok od południowego-zachodu |
Ratusz widok od wschodu. |
Na ścianie zachodniej umieszczony jest orzeł zygmuntowski wraz z herbem Ligęzów, starostów bieckich. Na ścianie wschodniej zachowała się XVI w. tarcza zegara z 24-godzinną skalą czasu.
Herby na zachodniej ścianie ratusza. |
Zegar z 24-godzinną podziałką na ścianie wschodniej ratusza. |
Kolegiata Bożego Ciała
Kolegiata - kościół parafialny pw. Bożego Ciała to okazała ceglana budowla o halowej konstrukcji, uznawana za najbardziej reprezentatywny zabytek miasta - szkoda, że nie była udostępniona do zwiedzania (pech to pech, jak nie remonty to łódki :) ).Zaliczany jest do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Monumentalna bryła świątyni pochodzi z późnego gotyku. Budowę kościoła wg rejestru zabytków Królestwa Polskiego rozpoczęto w 1326 r. Prezbiterium, które jest najstarszą częścią kościoła pochodzi z 1480 r. o czym świadczy data znaleziona na belce tęczowej.
Jest to budowla trójnawowa, halowa z bocznymi kaplicami. Ceglane sklepienie prezbiterium stanowi ostrołukowa kolebka z lunetami, ozdobiona bogatą siecią żeber. Prezbiterium zdobi polichromia wykonana w 1905 roku przez Włodzimierza Tetmajera.
cennym zabytkiem jest ołtarz główny wykonany w stylu późnego renesansu wykonany ok. 1604 roku. W części centralnej ołtarza znajduje się XVI-wieczny obraz Zdjęcie z krzyża, wykonany przez artystę z kręgu Michała Anioła. Nad obrazem znajduje się scena przedstawiająca Zaśnięcie Matki Boskiej, wykonana przez syna Wita Stwosza - Stanisława Stwosza. Po obu stronach prezbiterium znajdują się późnorenesansowe, bogato rzeźbione stalle.Od 2006 roku po lewej stronie od Oratorium znajduje się relikwiarz z relikwiami św. Jadwigi.
Kościół Bożego Ciała widok od strony ruin barbakanu |
Kościół Bożego Ciała widoczne ogrodzenie z figurami apostołów |
Renesansowy ołtarz - niestety zdjęcie tylko przez szybkę w drzwiach. |
Na murze otaczającym kościół od południa znajdują się węgierskie figury przedstawiające Apostołów.
Węgierska figura przedstawiająca jednego z apostołów. |
Mury obronne i baszty
Mury obronne zbudowane zostały na początku XIV w i miały długość 1200 m. Pierwsze wzmianki źródłowe dotyczące fortyfikacji pochodzą z 1399 z dokumentu podpisanego przez króla Władysława Jagiełłę i mówią o remoncie murów obronnych. Z 14 okrągłych i 3 kwadratowych wież dobrze zachowane są trzy na zachodzie miasta: 1) wieża zwana Rajcowską, Radziecką lub Katowską, podobna wieża północno-zachodnia przy kolegiacie zwana kowalską i wysoka kwadratowa wieża również przy tej świątyni, wykorzystywana jako dzwonnica.W Bieczu są jeszcze 2 inne baszty, ale w stanie mocno zrujnowanym. Przed kolegiatą można odnaleźć odkopane w 1964 roku ruiny barbakanu.
O potędze dawnego Biecza może świadczyć fakt, że od czasu powstania obwarowań do roku 1770 r. nikomu nie udało się go zdobyć.
Ruiny barbakanu w Bieczu |
Baszta kowalska zwana również basztą plebańską
Popiersie Kromera na tle murów obronnych i baszty kowalskiej. |
Baszta kowalska |
Baszta radziecka i Muzeum Ziemi Bieckiej
Po wjeździe do miasta pierwszym zabytkiem rzuczającym się w oczy jest baszta. Obok baszty znajduje się Kamienica Barianów Rokickich - zwana Domem z basztą. Kamienica pochodzi z epoki renesansu (1523 r.). Budynek zwieńczony jest renesansową attyka, a liczne elementy dekoracyjne w postaci nadproży i fryzu sgraffitowego czynią budynek jednym z piękniejszych w mieście. Obecnie kamienica jest oddziałem Muzeum Ziemi Bieckiej, z bogatą ekspozycją poświęconą aptekarstwu w historycznym rozwoju.Usytuowana przy wjeździe do miasta od strony zachodniej baszta radziecka pochodzi z XIV wieku i stanowi integralną część kamienicy Barianów Rokickich. Służyła celom obronnym o czym świadczą liczne okienka strzelnicze, grube mury oraz znaczna wysokość. Baszta radziecka po konserwacji została przystosowana do celów ekspozycyjnych.
Dom z basztą - wjazd do miasta |
Baszta radziecka |
Muzeum - apteka
Dom Barianów - Rokickich w Bieczu, niedługo po wybudowaniu nabył Marcin Rokicki i urządził tam aptekę (budynek zwany jest "Starą apteką"Muzeum - różne eksponaty
Pancerz skrzypłocza (Limulus) |
Krab |
Fragment atlasu roślin, grzybów wykonanego przez Wilhelma Fuska |
Rzeźba Kazimierza Wielkiego |
Tronik barokowy (warsztat biecki XVII w.) |
Wystrój biurka XIX w. |
Naczynia XIX w. |
Muzeum instrumenty
Ekspozycja instrumentów muzycznych |
Lira korbowa |
Dudy |
Muzeum - polifony i patefony
Szpital Świętego Ducha w Bieczu
Szpital królowej Jadwigi wybudowany został na mocy przywileju wydanego przez królową Jadwigę w 1395 r, która wraz z racjami bieckim ofiaruje pod szpital plac koło murów, gdzie kiedyś stał zamek (zniszczony w 1388 r). Jest to najcenniejszy zabytek budownictwa szpitalnego na terenie Polski południowo-wschodniej. Zachowany budynek szpitala pochodzi prawdopodobnie z około 1480 r. i jest jedynym obiektem fundacji królowej Jadwigi zachowanym do czasów współczesnych. W XIX w. szpital został odremontowany. Służył nadal do 1950 roku biednym.Następnie został przekazany szkole średniej na internat dla chłopców. Po wybudowaniu nowego gmachu liceum szpital opuszczono i zaczął popadać w ruinę. W latach 80. XX w. próbowano budynek remontować, jednak remont został przerwany ze względu na zmiany polityczne w Polsce. Dewastacja w latach 1991-97 doprowadziła do tego, że w chwili obecnej zachowane są tylko mury i dach. Obecnie budynek jest własnością Caritasu i poddawany pracom remontowo - konserwatorskim.
Szpital jest usytuowany na wschodnim cyplu wzgórza miejskiego. Jest to budowla piętrowa o wymiarach 21m x 10,5m. Ściany wschodnia i zachodnia zdobione są cegłą zendrówką. Od strony wschodniej znajdują się dwa portale. Od zachodu znajduje się portal kamienny, obecnie zamurowany. Nad portalem znajduje (raczej znajdował - bo ja tam nic nie widziałem) się rzeźbiony w kamieniu orzeł jagielloński z datą 1487, prawdopodobnie przeniesiony z trzeciego zamku w XVII w.
Nie zwiedziliśmy:
Domu Kromera - odrapany nie rzuca się w oczy - głodni myśleliśmy tylko o jedzeniu, o nadchodzącej burzy i dalszej drodze. Ponadto samochód zatrzymaliśmy przed słynnym Domem Becza - dlaczego nie zrobiłem zdjęć - pytanie pozostawię bez odpowiedzi...
A na koniec jeszcze dementi: w Bieczu nie bylo szkoły katów.
i wiersz Andrzeja Waligórksiego:
SZKOŁA KATÓWPrzed wiekami, w średniowieczu,
(z dawnych wiemy to traktatów)
W podkarpackim mieście Bieczu
Utworzono szkołę katów.
Taka szkoła to unikat
Bez najmniejszej konkurencji:
Na jej czele Magnifikat
Stał zamiast Magnificencji.
A że miły i wesoły
Zawód kata był w tych czasach,
Przyjeżdżała więc do szkoły
Studenterii cała masa.
Co dzień trwały tam zajęcia
Intensywne niesłychanie:
Tu, powiedzmy, jakieś ścięcia,
Tam, powiedzmy, przypiekanie,
Ten świdruje, ów wyłupia,
inny amputuje saczki,
Jeszcze inny się wygłupia,
Tak jak wszystkie w świecie żaczki...
Ale czasem rzedną miny,
Drżą najbardziej nawet dzielni,
Gdy nadchodzą egzaminy
I kolokwia w tej uczelni.
Już profesor dał zadanie
Z wdziękiem i z dezynwolturą:
- Student Dreptak! Wasz skazaniec
Ma się przyznać że jest kurą!
Stęka Dreptak biedaczyna,
Co naprosi się i naklnie,
Ponaciąga, popodrzyna,
Nim skazaniec wreszcie gdaknie...
To też żadne Alleluja,
Bo docenci wybrzydzają:
- Słabo Dreptak, ledwie trója,
U Trypućki gość zniósł jajo!
Idą studia, że aż warczy,
Przykładają się studenci:
Tu coś jęczy, tam coś charczy,
Owdzie czka, gdzie indziej rzęzi...
Jedni już przy doktoratach,
Inni znów przy zaliczeniach,
A nowicjusz dziarsko zmiata
Palce od nóg po ćwiczeniach.
Wreszcie dyplom, przydział pracy,
Pasowanie ostrzem miecza,
Ech, rozpierzchną się chłopacy,
Pójdą w świat z pięknego Biecza!
Lecz kat z katem
Jak brat z bratem:
Zawsze katu kat pomoże,
Chatę znajdzie mu i szatę,
Chleb, herbatę,
Miękkie łoże,
Kat da katu flaków, makat,
Katamaran, Kaśkę, fiata,
A gdzie etat kata vacat,
Tam na etat pchnie kat kata,
Nas też wepchnął nasz przyjaciel,
Lecz żal mamy do faceta,
Bo kat u nas na estradzie,
To nie kat, lecz katecheta!
http://www.biecz.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=26&menu=28&strona=1
http://pl.wikipedia.org/wiki/Biecz
http://zamki.res.pl/biecz.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Bo%C5%BCego_Cia%C5%82a_w_Bieczu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Bieczu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szpital_%C5%9Awi%C4%99tego_Ducha_w_Bieczu
http://www.muzeum.biecz.pl
Tzw. Dom Kromera nie jest odrapany, wtedy był świeżo po remoncie, coś się Panu pomyliło(wiem, bo pracuję tam na co dzień :) Dziękujemy za fotorelacje i zapraszamy ponownie do Biecza i Kata:)
OdpowiedzUsuńWitam na blogu, Biecz bardzo mi się podobał, ale byłem tam przejazdem i możliwe, że po prostu przegapiłem dom Kromera, pędząc coś zjeść, a potem znalazłem jakąś fotografię np. w Wikipedii i stwierdziłem, że skoro go przeoczyłem to musiał być odrapany. Przepraszam i pozdrawiam wszystkich pracowników odremontowanego domu Kromera. Jak będę kiedyś przejeżdżał postaram się zwiedzić dom Kromera.
OdpowiedzUsuńBiecz jest piękny, szukam informacji o tamtejszych ruinach Barbakanu, a nie mam żadnych materiałów, poza tym że jest zarośnięty i nierozreklamowany, a szkoda, ściągał by turystów. Biecz mógłby z niego żyć :(.
OdpowiedzUsuń