Aleja Lipowa prowadząca do majątku.
Dworek z huzarem na szczycie.
===
Dalej mielismy zobaczyć ruiny pieca hutniczego w Samsonowie oraz po drodze do Kielc dąb Bartek. Jednak na wniosek żony, w obliczu upływającego czasu ominęliśmy te punkty i pojechaliśmy prosto do Kielc, gdzie zwiedziliśmy Pałac Biskupów Krakowskich.
Pałac zbudowany został w miejcu dawnego modrzewiowego dworu w latach 1637-41 z fundacji biskupa Jakuba Zadzika. W pierwszej połowie XVIII wieku dobudowano do głównego budynku pałacu skrzydła boczne, łącząc je z korpusem głównym za pomocą loggi arkadowych. Przy projektowaniu pałacu zastosowano zasadę troistości: podział fasady na trzy części, trzy arkady loggi wejściowej, trzy weneckie okna nad nią, po trzy okna na piętrze i parterze, wreszcie trzy małe okienka na dachu. Miało to symbolizować Trójcę Świętą i zwycięstwo nad Arianami, którzy odrzucali ten dogmat wiary. Pałac był siedzibą biskupów do roku 1789.
(na podstawie materiałów Muzeum Narodowego w Kielcach)\
Mieliśmy jeszcze zobaczyć kadzielnię, ale zmęczenie w ten upalny dzień zwyciężyło i pojechaliśmy na nocleg do Grabowa obok Świętej Katarzyny.
Dworek naszego wielkiego wieszcza, któremu zawdzięczamy wspaniały Trylogię wygląda pięknie. Szkoda, że sprawy techniczne trochę utrudniły Wam zwiedzanie. I szkoda, że ominęliście Bartka. A poza tym chciałbym powiedzieć, że przypadkowo trafiłem na ten blog i bardzo mi się spodobał. Robisz piękne zdjęcia :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Witam na blogu. Dziekuję i zapraszam do dalszego czytania/oglądania bloga. Co do zdjęć, akurat te robione były tel. komórkowym :).
OdpowiedzUsuńDziękuje i zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Ja Twojego dodaję do czytnika RSS. Pozdrawiam. Co do zdjęć to te akurat robiłem tel. komórkowym.
OdpowiedzUsuń