Blog jest w głównej mierze blogiem fotograficznym.
Aby dodać tę stronę do ulubionych najłatwiej skorzystać ze skrótu Ctrl+D.

Życzę miłego oglądania i lektury.
________________________________________

piątek, 4 maja 2012

Świętokrzyskie - dzień I-szy - Oblęgorek i Kielce


 Z Piekoszowa udalismy się do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Dworek został podarowany pisarzowi w 1900 r. z okazji jubileuszu 25 lecia pracy twórczej. W 1958 r na wniosek rodziny powołano tutaj muzeum. Pierwsze piętro urządzone jest jak za życia pisarza, drugiego nie dano nam zwiedzić. W połączeniu z nowoczenym zwiedzaniem - na wejściu dostaje się słuchawki i nadajnik (dziwne cóś, co można by zwykłym odtwarzaczem mp3 zastąpić) z nagranyi opisami sal.  Niestety przez wprowadzenie w błąd przez pracownika muzeum zdążyłem obejśc pół muzeum zanim w słuchawkach usłyszałem opis pierwszej sali. Wyszedłem zniesmaczony....


 Aleja Lipowa prowadząca do majątku.


 Dworek z huzarem na szczycie.








===
Dalej mielismy zobaczyć ruiny pieca hutniczego w Samsonowie oraz po drodze do Kielc dąb Bartek. Jednak na wniosek żony, w obliczu upływającego czasu ominęliśmy te punkty i pojechaliśmy prosto do Kielc, gdzie zwiedziliśmy Pałac Biskupów Krakowskich.








Pałac zbudowany został w miejcu dawnego modrzewiowego dworu  w latach 1637-41 z fundacji biskupa Jakuba Zadzika. W pierwszej połowie XVIII wieku dobudowano do głównego budynku pałacu skrzydła boczne, łącząc je z korpusem głównym za pomocą loggi arkadowych. Przy projektowaniu pałacu zastosowano zasadę troistości: podział fasady na trzy części, trzy arkady loggi wejściowej, trzy weneckie okna nad nią, po trzy okna na piętrze i parterze, wreszcie trzy małe okienka na dachu. Miało to symbolizować Trójcę Świętą i zwycięstwo nad Arianami, którzy odrzucali ten dogmat wiary. Pałac był siedzibą biskupów do roku 1789.
(na podstawie materiałów Muzeum Narodowego w Kielcach)
 \



Mieliśmy jeszcze zobaczyć kadzielnię, ale zmęczenie w ten upalny dzień zwyciężyło i pojechaliśmy na nocleg do Grabowa obok Świętej Katarzyny.

3 komentarze:

  1. Dworek naszego wielkiego wieszcza, któremu zawdzięczamy wspaniały Trylogię wygląda pięknie. Szkoda, że sprawy techniczne trochę utrudniły Wam zwiedzanie. I szkoda, że ominęliście Bartka. A poza tym chciałbym powiedzieć, że przypadkowo trafiłem na ten blog i bardzo mi się spodobał. Robisz piękne zdjęcia :)

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam na blogu. Dziekuję i zapraszam do dalszego czytania/oglądania bloga. Co do zdjęć, akurat te robione były tel. komórkowym :).

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuje i zapraszam do regularnego odwiedzania bloga. Ja Twojego dodaję do czytnika RSS. Pozdrawiam. Co do zdjęć to te akurat robiłem tel. komórkowym.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...