Blog jest w głównej mierze blogiem fotograficznym.
Aby dodać tę stronę do ulubionych najłatwiej skorzystać ze skrótu Ctrl+D.

Życzę miłego oglądania i lektury.
________________________________________

czwartek, 31 maja 2007

Rym Cym Cym API ZYM


Ryc. Enzymogram jednego ze szczepów Rhodotoula

Na zdjęciu test badający aktywność eznymów konstytutywnych grzybów. Każdy dołek (poza pierwszym - kontrola) zawiera substrat dla innego enzymu. Wynik odczytuje się w po 4h inkubacji w 6 stopniowej skali intensywności zabarwienia.
U nas w pracowni test ten od jakiegoś czasu stanowi podstawę badań choć jest on w zasadzie testem tylko screeningowym. Ze studiów wyniosłem, że jeśli chodzi o oznaczanie eznymów to powinno się je wykonywać spektrofotometrycznie z krzywą wzorcową, bo taki wizualny odczyt jest co najmniej wątpliwy w interpretacji. Poza pewnym scharakteryzowaniem test ten nie wnosi nic do analiz badanych szczepów. Nie może służyć do różnicowania gatunków, nawet szczepów. Aktywność eznymatyczna zależna jest od podłoża na jakim były hodowane szczepy przez co można użyć go do określenia, czy jakieś podłoże np. tapeta ze ściany indukuje zwiększenie aktywności danego enzymu u okreslonego szczepu, ale porównanie między sobą szczepów klinicznych (bez stosowania dodatkowych czynników) jest już wątpliwe.
Co ciekawe w literaturze światowej test ten pojawia się w latach 8o. tuz po jego w prowadzeniu - potem słuch po nim ginie i znowu odżywa w polskich badaniach z Łodzi i Krakowa, przy czym w ośrodku łódzkim badane jest nim wszystko co się da:).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...